Головна / Про коліки

Про коліки

Народження малюка – це, без сумніву, саме велике диво! При цьому, дитина – це не тільки вражаюче відчуття щастя і кохання,а іноді привід для хвилювання і занепокоєння. Більш того, вони можуть плакати, вередувати і навіть хворіти. Підвищення температури, порушення стулу, неприємності з вагою – безумовно, ті стани, коли вам слід звернутися за допомогою до педіатра. Ну, а коли діти просто плачуть? Тим більше, коли плачуть відчайдушно і невтішно?

Що таке кишкові кольки?

Багато років тому давні греки зрозуміли, що причиною сильного плачу немовляти є біль в животі, як вважалося- у товстій кишці. Виходячи з цього припущення і народився термін “кольки” – від грецької colicus (греч. товста кишка – colon). З тих пір, кольки залишаються найчастішою причиною звернення до педіатрів та викликів бригад швидкої допомоги в перший рік життя дитини. Педіатри називають кольки “маленькою проблемою для здоров’я дитини” – діти, які страждають кольками, соматично абсолютно здорові. Кольки новонароджених є проявом функціонального розладу травного тракту  і не мають під собою ніякої органічної основи. Але чи є це “маленькою проблемою” для сім’ї малюка, якість життя якої істотно знижується через постійний стрес, занепокоєння про здоров’я дитини та безсонні ночі? Вочевидь, ні.

Класичним визначенням кольок немовлят є так зване правило “трійок”: пронизливий нападоподібний крик дитини з тривалістю не менше трьох годин на добу, протягом трьох і більше днів на тиждень і протягом мінімум трьох тижнів. Не так давно це визначення було змінено відносно тривалості плачу: тепер не треба чекати 3 тижнів, бо це надто важко для немовляти та його батьків. Сьогодні діагноз кольок немовлят може бути встановлено, якщо дитина плаче 3 години на день, 3 дні на тиждень і протягом мінімуму 1 тижня при відсутності погіршення стану та посилення виразності симптомів. Ще одне важливе доповнення – звичайні кишкові кольки не призводять до порушень темпів фізичного розвитку дітей (страждаючи від кольки – немовлята, як правило, мають нормальні масо-ростові показники).

Причини виникнення кольок у немовлят

  • Транзиторная ферментна недостатність

  • Становлення біоценозу

  • Лактозна недостатність

  • Порушення центральної регуляції

  • Дефіцит холецистокініну

  • Незрілість нервово м’язового апарату кишечника

Незважаючи на те, що визначення кольок новонароджених  було дано ще в 1954 році і щорічно проводиться велика кількість досліджень на цю тему, лікарям досі достовірно невідомі конкретні причини їх розвитку. В будь-якому випадку, яка б не була  причина кишкових кольок, найпоширенішим припущенням є те, що дискомфорт викликають кишкові спазми, що виникають при розтягненні петель кишківника під впливом накопичених газів на тлі порушення моторики кишківника. Порушення моторики найчастіше виникають через функціональну незрілість  травної та нервової систем дитини, рідше – через паління матері, її віку на момент вагітності, можливу внутрішньоутробну гіпоксію, перегодовуванні. Самі гази в більшій кількості утворюються внаслідок цілого ряду причин, основною з яких вважається порушення розщеплення лактози, характерне для дітей раннього віку, яке самостійно зникає з часом.

 

Які повинні бути ваші дії

Немає ніякого сумніву в тому, що колька новонароджених діагностується тільки тоді, коли виключені всі інші причини невтішного плачу дитини. У тих випадках, коли спостерігаються так звані «симптоми тривоги», що виключають функціональний характер стану, а саме: підвищення температури тіла, погана прибавка у вазі або відмова від їжі, блювота з домішкою крові, сильне здуття живота дитини, неможливість самостійного випорожнення або кров у калі , зміни в аналізах (низький гемоглобін, підвищення кількості лейкоцитів, підвищена ШОЕ), показати дитину педіатру слід негайно.

Як облегшити стан малюка не нашкодивши йому

Кольки новонароджених – це той стан, який потрібно не лікувати, а просто пережити. Дитина не є полігоном для випробування лікарських препаратів. У більшості випадків шкода для його здоров’я буде тим меншою, чим менша кількість ліків буде отримана дитиною. Тому звичайні класичні кольки вимагають лише батьківської уваги – своєчасно прикладати до грудей, нормалізувати техніку вигодовування (годувати частіше меншими об’ємами), а при відсутності грудного молока – підібрати якісну суміш, що допоможе позбавитися травної дисфункції; іноді потрібна корекція дієти матері, що годує немовля. Потрібно пам’ятати про необхідність допомогти дитині випустити  повітря (якого наковталась дитина) , зробити масаж животика, що сприяє як відходженню газів, так і усуненню спазмів. Дуже допомагають гімнастика, спрямована на зміцнення м’язів черевного пресу, уроки на фітболі, плавання (нехай навіть і в ванній!). Важливо пам’ятати, що чим менше ви будете нервувати і панікувати, тим легше дитина перенесе такий непростий для неї період розвитку.

До активніших дій слід прибігати тільки у разі ускладненого перебігу дитячих кольок. Нині експертами ESPGHAN досліджується дієвість медикаментозної терапії в купуванні важких варіантів дитячих кольок з позицій доказової медицини. Вивчається ефективність застосування пробіотиків в корекції кольок (йде мова не про лікування “дисбактеріозу”, а про ефективність використання окремих штамів у дітей, що страждають кишковими кольками). Як і раніше вдаються до призначення поверхнево-активних речовин (симетикон). Але найбільш ефективними в знятті спазмів, залишаються препарати, дія яких спрямована на усунення спазму гладеньких м‘язів  кишківника, зниження їх тонусу і нормалізації перистальтики. Йдеться тільки про ті препарати, які є максимально безпечними для організму дитини – не проходять через гематоенцефалічний бар’єр і не мають токсичного впливу.

В Україні єдиним безпечним лікарським засобом, що дозволений для використання з народження і знімає спазм гладеньких м‘язів  мускулатури кишківника  – є прифінію бромід, під торговою назвою Ріабал. І, беззаперечно, питання про доцільність призначення будь-якого лікування завжди потрібно обговорювати з лікарем.

Ну й наостанок. Дитячі кольки – самовиліковний клінічний стан. Поняття “полегшення стану дитини” не завжди має знак рівності з поняттям “лікування”. Доречно буде привести цитату доктора Комаровського : “Здоров’я дитини більше залежить від мами і тата, ніж від усіх педіатрів, разом узятих”. Тільки ви, дорогі батьки, своєю любов’ю, спокоєм і здоровим глуздом зможете допомогти дитині пережити такий неспокійний період кишкових кольок, не зашкодивши здоров’ю малюка!